Андриј Марочко

Сподели со своите пријатели

Украина призна дека руските сили напредуваат во градот Бахмут на источниот фронт, инсистирајќи дека им нанесува повеќе жртви на руските напаѓачи отколку што се бранат нејзините сопствени сили. Loading… Малиот рударски град Бахмут е место на најкрвавата пешадиска битка во Европа од Втората светска војна, објави Ројтерс. Украинската армија секојдневноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Офицерот на милицијата на самопрогласената Луганска народна република Андреј Марочко денеска изјави дека „трупите на режимот во Киев, стационирани во градот Артјомовск (Бахмут), ги утврдуваат своите позиции за улични борби. Loading… Како што додаде Марочко, украинските војници се вклучени во активни подготовки за борби во градот. „Видени се како подигнуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Офицерот на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) Андриј Марочко денеска изјави дека командата на вооружените сили на Украина испратила дополнителни сили и ресурси во градот Соледар во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) поради успехот на руските сили во таа област. Loading… Според него, успесите на руските војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на народната милиција на самопрогласената Луганска народна република (ЛНР) Андриј Марочко објави дека украинската армија продолжува со обидите да ја пробие одбранбената линија на ЛНР. Loading… Тој истакнува дека украинските сили извршуваат напади неколку пати на ден, но без успех и со големи загуби, пренесува ТАСС. „Непријателот се обидуваПрочитај повеќе