Луганск: Украина се обидува да ја пробие нашата одбранбена линија со големи загуби

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на народната милиција на самопрогласената Луганска народна република (ЛНР) Андриј Марочко објави дека украинската армија продолжува со обидите да ја пробие одбранбената линија на ЛНР.

Loading...

Тој истакнува дека украинските сили извршуваат напади неколку пати на ден, но без успех и со големи загуби, пренесува ТАСС.

„Непријателот се обидува да ја пробие нашата одбранбена линија секој ден, неколку пати на ден, но безуспешно“, изјави тој за ТВ каналот Луганск-24.

Тој додава дека Украина повторно трпи големи загуби и дека единиците под контрола на Киев се враќаат на претходните позиции, а потоа се прегрупираат и повторно напредуваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленска во Британија: Сексуалното насилство е најсуров начин да се покаже надмоќ

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.