Украина признава дека руските сили напредуваат во Бахмут

Сподели со своите пријатели

Украина призна дека руските сили напредуваат во градот Бахмут на источниот фронт, инсистирајќи дека им нанесува повеќе жртви на руските напаѓачи отколку што се бранат нејзините сопствени сили.

Loading...

Малиот рударски град Бахмут е место на најкрвавата пешадиска битка во Европа од Втората светска војна, објави Ројтерс.

Украинската армија секојдневно губи 500 борци во областа Бахмут, изјави пензиониран потполковник на Народната милиција на само-прогласена Луганска Народна Република, Андриј Марочко.

„Според моите проценки, околу 500 луѓе дневно се жртви таму во регионот Артјомовск (Бахмут). Тоа се и санитарни и непоправливи загуби“, изјави Марочко за Радио Комсомолскаја Правда, пренесе Тас.

Лидерот на самопрогласената Доњецка народна република Денис Пушилин во неколку наврати изјави дека нема докази дека украинската армија планира да го напушти Артјомовск, додека Киев тврди дека одбраната на градот ќе биде засилена, пренесува Танјуг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.