Анатолиј Антонов

Сподели со своите пријатели

Оценките на Соединетите Американски Држави за посетата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Русија се двосмислени, Москва сама ќе одлучи со кого ќе соработува, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Loading… „САД немаат право да не учат како да живееме. Русија е одговорна нуклеарна држава, постојана членка наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов во средата изјави дека Москва и Вашингтон користат ефикасен канал за размена на затвореници. Loading… Амбасадорот Антонов го изјави ова додека го коментираше случајот на двајца Американци, новинарите на Волстрит журнал, Еван Гершкович и Пол Вилан, кои беа затворени во Русија. „Прашањето за разменаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов денеска изјави дека целта на Вашингтон е да добие информации за развојот на рускиот стратешки арсенал. Loading… „Вашингтон долго време го крши „духот“ на договорот СТАРТ. Тој ги напушти, не само принципите од преамбулата, туку и одби да ги почитува главните ограничувања поврзани соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските стратези ги спонзорираат терористичките планови на Киев, а воената помош на Вашингтон за Киев води само до уште поголеми страдања и смрт, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон Анатолиј Антонов. Loading… „Активностите на Вашингтон, кој продолжува да им пумпа оружје на своите украински марионети, ги надминуваат границите на моралот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Трансферот на борбени авиони Ф-16 во Украина ќе го постави прашањето за вмешаноста на НАТО во конфликтот, рече рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов во соопштение објавено во понеделникот. Loading… „Нема инфраструктура за операциите на Ф-16 во Украина, ниту има потребен број пилоти или персонал за одржување. Што ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија би го сметала намерниот напад на нејзиниот авион во неутрален воздушен простор како отворена објава на војна, а Москва не е таа што бара конфронтација, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Loading… „Намерен напад врз руски авион во неутрален воздушен простор не е само кршење на меѓународнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евентуалното испорака на борбени тенкови од Вашингтон на Украина ќе биде „уште една бесрамна провокација“ против Русија, изјави во средата рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов. Loading… „Очигледно е дека Вашингтон намерно се обидува да ни нанесе стратешки пораз“, рече Антонов во забелешките објавени на апликацијата за пораки Телеграм наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници започнаа тотална хибридна војна против Русија на нејзина територија, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов. Loading… Според неговите зборови, САД истовремено ги привлекуваат партнерите од НАТО да ја „финансираат ренесансата на американскиот воено-индустриски комплекс“. „Одбраната“ на САД не виде толку пари ниту воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчерашната посета на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Вашингтон покажува дека ниту САД ниту украинскиот претседател „не се подготвени за мир“, изјави утрово рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Loading… Неговиот коментар дојде момент откако Зеленски одржа историски говор во американскиот Конгрес, во кој се заблагодари на САД за поддршкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската страна не создава пречки за екипирање на американската амбасада во Москва, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. Loading… Тој пред новинарите изјави дека е крајно време да се нормализира ситуацијата во врска со работата на руската амбасада во Вашингтон и американската амбасада во Москва, пренесе ТАСС. АнтоновПрочитај повеќе