Орбан: На самитот на ЕУ нема да се зборува за ембарго на руската нафта

Сподели со своите пријатели

Унгарија нема наскоро да престане да се спротивставува на ембаргото на ЕУ за руската нафта, па затоа лидерите на блокот не треба да разговараат за ова прашање на специјален состанок на почетокот на следната недела во Брисел, напиша унгарскиот премиер Виктор Орбан во писмото до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Loading...

Во последните неколку недели Будимпешта го попречува новиот пакет санкции на ЕУ против Москва поради војната во Украина, бидејќи се противи на ембаргото за руската нафта, што беше предложено од Европската комисија претходно во мај.

 

Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата

 

Во писмото до Мишел, до кое ЕУРАКТИВ имал пристап, Орбан изјавил дека е малку веројатно дека „тешките отворени прашања“ ќе бидат решени пред специјалниот состанок на Европскиот совет 30-31. мај.

„Убеден сум дека разговорите за пакет санкции на ниво на лидери без консензус би биле контрапродуктивни“, рече Орбан, додавајќи дека тоа ќе ги нагласи внатрешните поделби во ЕУ без да обезбеди реална шанса за нивно решавање.

Официјалната агенда на специјалниот состанок на Европскиот совет сѐ уште не е објавена.

Loading...

 

Гувернерот на Луганск: Русите едноставно го бришат Северодонецк од лицето на земјата

 

Во писмото, Орбан, исто така, предупреди дека предложениот шести пакет санкции на ЕУ може да предизвика „сериозни проблеми со испораките“ во Унгарија и да ги поткопа нејзините интереси за енергетска безбедност со тоа што ќе донесе „ценовен шок“ за нејзините домаќинства и економија.

Пред една недела, Европската комисија претстави план од 210 милијарди евра наречен REPowerEU за напуштање на руските фосилни горива до 2027 година.

Додека многу членки на ЕУ го поздравија планот, Орбан во писмото вели дека предлогот не ги смирува стравовите на Унгарија бидејќи нема планирано финансирање за земјите без море.

 

Кинески воени вежби во близина на Тајван како предупредување за САД

Loading...

 

 

Будимпешта, која зависи од руската нафта од само еден гасовод, бара изземање од ембаргото најмалку четири години и бара 800 милиони евра од ЕУ фондови за финансирање на адаптацијата на рафинеријата и зголемување на капацитетот на нафтоводот до Хрватска.

На 23 мај, министерот за надворешни работи Петер Сијарто ја зголеми цената за напуштање на руската нафта, велејќи дека целосната модернизација на енергетската инфраструктура на Унгарија ќе чини 15-18 милијарди евра.

„Легитимно е Унгарците да очекуваат предлог за ублажување на тој удар“, напиша унгарскиот министер на Фејсбук.

 

Израелски војници убија 16-годишен Палестинец на Западниот Брег

 

Loading...

ЕУ и понуди на Унгарија, како и на Словачка и на Чешка, подолго ослободување од ембаргото, но немаше напредок во преговорите со Будимпешта.

„Нема индикации за модалитетите и роковите за финансирање на итните инвестициски потреби поврзани со замена на руската нафта“, се додава во писмото на Орбан.

Сепак, Унгарија е решена да ги продолжи разговорите, рече Орбан.

 

 

Мајмунски сипаници откриени во три други земји

Loading...

 

Коментарите на унгарскиот премиер се фрустрирачки за Брисел и другите источноевропски членки на ЕУ кои силно се залагаат за запирање на протокот на европски пари за финансирање на воената машина на рускиот претседател Владимир Путин.

За санкциите на ЕУ е потребен едногласен договор, но некои претставници на ЕУ, според EURACTIV, разгледуваат правни опции за надминување на потенцијалната блокада.

Една од опциите се билатералните санкции против членките на ЕУ против Москва.

 

Loading...

Зеленски: Ситуацијата во Донбас е исклучително тешка, подготвен сум директно да разговарам со Путин

 

Сепак, претставниците на ЕУ велат дека тоа би било „последно средство“ бидејќи ќе му наштети на чувството на единство што блокот сака да и го покаже на Москва.