ОЈО поднесе обвинителен акт против обвинетите во ”ПУЧ”

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден, Основното Јавно Обвинителство поднесе обвинителен акт за случајот Пуч, меѓу кои еден од обвинетите е лидерот на опозицијата Зоран Заев.

Loading...

Обвинението е пристигнато во судот и предадено е на судски совет кој дополнително го разгледува, јавуваат медиумите.  Од судот не соопштуваат повеќе детали. Обвинетите имаат право на приговор  и жалба на обвинението, во рок од 15 дена, по што до колку тоа биде одбиено, ќе биде закажан судски процес.

Зоран Заев, Зоран Верушевски, и вработени во полицијата се обвинети дека преку употреба на незаконски средства на следење и шпиунирање со упатување на сериозни закани кон високи државни функционери сакале да извршат преврат и да изнудат разни услуги.

Соопштението за обвинителниот акт против Заев следува набргу откако тој од Кавадарци,  вчера најави дека на 17 Мај во Скопје ќе се одржи голем сенароден протест, по кој што нема повлекување се до исполнување на барањата на опозицијата,

Leave a Reply