Мештани тврдат дека заробиле вонземјани, властите велат дека тоа биле „џуџиња“ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во Варжиња, град на југот на Бразил во областа Минас Жераис, познат по своето производство на кафе, се случила средби со вонземјани, за многумина многу почудни од Росвел. Но, за разлика од него, со многу повеќе сведоци.

Меѓу сведоците се полицајци, лекари и медицински персонал, пожарникари, како и бразилски и американски војници.

Loading...

Истражување открива како би реагирало човештвото доколку пристигнат вонземјани

Многумина од нив имале блиска средба со мистериозни, монструозни суштества, две дури биле заробени, а еден полицаец, кој стапил во контакт со едно од нив, набргу починал. Исто така, имало необјаснива смрт на животните во зоолошката градина, каде суштествата биле видени.

Сè започнало на полноќ на 19 јануари 1996 година, кога Северноамериканската воздушна команда ги известила своите бразилски колеги дека некој „неидентификуван летечки објект“ се приближува до Варжиња. Заедно со него, радарите откриле уште 40 летала!

Брачниот пар Де Фреитас, Еурико и Оралина исто така пријавиле сребрен цилиндричен авион, со големина на училишен автобус, кој летал тивко, во облак од магла или чад, околу 40 минути над нивниот имот и ги вознемирил животните.

Вонземјаните постојат: ЦИА објави документи за блиски средби

Еврико се доблил, го погодил сноп светлина и му ја спржил кожата на прстите и нозете.

Тоа бил само почеток на случувањата што ќе останат запишан како „Варжиња инцидент“.

 

Loading...

 

Телефоните на полицајците и на пожарникарите постојано ѕвонеле, а луѓето биле возбудени кога зборувале за чудни „животни“ кои се движеле низ шумата каде што се урнал авионот.

Војниците ја опколиле и сведоците, откако слушнале неколку истрели, ги виделе како се враќаат, носејќи две торби, од кои едната нешто се померао. Ги ставиле во камион и ја напуштиле областа.

Британска астронаутка тврди: Вонземјаните постојат и можеби веќе се на Земјата

Сестрите Лилјана и Валкири Силва и нивната пријателка Катја Андрејд Ксавиер виделе чудно суштество со две нозе во близина на куќата. Неговиот опис го дале и другите кои се сретнале со него: висина околу еден метар и пол, тенки раце и нозе, кафеава и сјајна кожа.

Нешто навидум како црни вени биле видливи по целото тело. Имало големи, црвени очи и три задебелување на главата, како рогови. Смрдеата се ширила околу суштеството, изгледало исплашено, па затоа мислеле дека е болен или повреден.

Два дена подоцна, на патот било забележано уште едно суштество и во неговото апсење учествуваа три воени камиони.

ШОКАНТНИ ТВРДЕЊА НА ЕДЕН НАУЧНИК: Вонземјаните нѐ шпионираат!

Службеникот Марко Ели Шериза бил со колега на патрола. Партнерот нагло запрел, а покрај возилото пронашле идентично суштество пријавено од сестрите и нивната пријателка! Шериз го зграбил странецот без ракавици и го ставил во автомобилот.

Loading...

Во наредните денови, американските разузнавачи, војници и лекари пристигнале во Варжиња  од американскиот штаб во Сао Паоло за да ги испитаат настаните.

Целата област била ставена во карантин.

 

 

Loading...

Од што починал полицаецот?

Полицаецот Марко Шеризе, кој го носел чудното суштество во рацете, целосно здрав до тогаш, пристигнал во болницата неколку дена подоцна. Тој имал гнојно воспаление под пазувите, на кое лекарите оперирале. Се испоставило дека имал тумор и неговата состојба одеднаш се влошила. Тој се здобил со треска и Шериза починал.

Вонземјаните можеле да ја посетат земјата кога луѓето на неа воопшто и не постоеле?

Во наредните неколку месеци, новинарите и истражувачите прогонувае сведоци на настанот.

Уфолозите пристигнале и тврдат дека суштествата биле испратени во САД со авионот „Бафало“, кој инаку го користи американската амбасада. Делови од паднатиот авион биле однесени со него.

Loading...

Најпознатиот бразилски уфолог, Адемар Џозе Жеваер и основач на Центарот за истражување на летачките чинии, рекол дека вонземското летало се урнало во близина на Варсиња и дека најмалку две суштества, кои не пружиле никаков отпор, биле фатени, но умреле набргу по фаќањето.

Властите во Бразил, под притисок на медиумите, мораа да отворат истрага за она што се случило во Варсиња во јануари 1996 година. И покрај фактот дека оваа истрага претставувала фарса, тие сфатиле дека класичната приказна за метеоролошки балони и гасови од мочуриштето ќе биде премногу наивна, па затоа користеле поинаков, но не помалку забавна формулација:

Зошто се уште не се пронајдени вонземјани?

„Во тие денови имаше бура и од таа причина, бразилската армија се движеше повеќе низ градот со камион, помагајќи им на локалните власти и жителите. Трите девојки кои виделе „вонземско суштество“ биле збунети, затоа што тие го замениле со локален ментално болен човек по име Модињо, кој тој ден бил повреден и, прекриен со кал, се нашол на улицата до ѕидот каде минувале девојките“.

Модињо навистина бил нивен сосед, но кога ќе го споредите неговиот лик со описот што го дале , нема ни најмала сличност, ниту можност дека тие не би го препознале.

Loading...

Сепак, смешниот дел од „објаснувањето“ само следува:

„Во болницата немало „чудни суштества“, туку џуџиња!“

Бугарски професор тврди дека вонземјани киднапираат луѓе

Имено, во официјалниот извештај на бразилската армија се тврди дека очевидци измешале неколку луѓе со џуџест раст со вонземјаните, и дека жена џуџе дошла да се породи.

 

Loading...

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *