БиБиСи: Договорот за санкции против руската нафта е победа на Орбан

Сподели со своите пријатели

Европската унија ќе воведе ембарго на нафта против Русија, но со значителни ограничувања поради отпорот на Унгарија.

Loading...

Сепак, претседателот на Европскиот совет зборува за максимален притисок врз Русија, пишува Дојче веле.

На состанокот на претседателите и владите на Европската унија, сепак, постигнаа компромис за планираното воведување нафтено ембарго против Русија.

 

Борел: Русија ќе мора да ја продава нафтата по пониска цена

 

Забраната за увоз ќе влијае на повеќе од две третини од испораките на руска нафта во ЕУ, изјави синоќа претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел за време на самитот на ЕУ во Брисел. Белгиецот на Твитер зборуваше за „максимален притисок врз Русија“ да ја прекине војната против Украина.

Нема повеќе транспорт на нафта со брод

Loading...

Според дипломатите, компромисот предвидува на барање на Унгарија прво да се спречи транспортот на руската нафта по морски пат. Засега останува можен транспортот на руска нафта преку постоечките нафтоводи. Така Унгарија сè уште ќе може да увезува руска нафта преку нафтоводот Дружба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: Путин и Си разговараа за мировниот план на Пекинг за Украина

 

Од утре „паѓаат“маските во Австрија, освен во Виена

 

Би-би-си пишува дека овој компромис значи победа за Орбан.

„Не е јасно колку долго ќе трае изземањето, но тоа е победа за унгарскиот премиер Виктор Орбан – човек за кој се знае дека има релативно топли односи со рускиот претседател Владимир Путин. Се чини дека уште едно од барањата на Орбан е исполнето. „Пристап до руски нафта на други начини ако нешто се случи со гасоводот. Плановите сега треба да ги потпишат амбасадорите за да бидат официјално усвоени“, пишува Би-Би-Си.

На гасоводот се поврзани и рафинериите во источна Германија, Полска, Словачка и Чешка. Германија и Полска, меѓутоа, веќе ставија до знаење дека не сакаат да профитираат од исклучокот што се однесува на транспортот на нафта по цевковод.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Премиерот на Јапонија пристигна во главниот град на Украина

 

Loading...

Од утре во Германија бројни промени и нови правила. Еве ги најважните!

 

Со повлекувањето на Германија и Полска, Русија следната година би можела да продаде само една десетина од вообичаеното количество нафта што доаѓа од Русија во Европската унија.

Така, Русија треба да биде казнета за војната во Украина која трае повеќе од три месеци. Според Европскиот институт Бригел, до неодамна членките на ЕУ трошеа околу 450 милиони евра дневно за нафта од Русија.

Дел од пакетот санкции

Пред компромисот, еднонеделниот состанок на шефовите на држави и влади на ЕУ во Брисел предупреди на нејзината голема зависност од руската нафта и го блокираше ембаргото. Ова беше важно и затоа што е дел од целиот пакет санкции.

 

Товарен брод тргна од Мариупол, дестинацијата е Ростов

Loading...

 

Покрај ембаргото за нафта, тој предвидува и исклучување на најголемата руска банка Сбербанк од системот SWIFT за меѓународни парични трансакции. Покрај тоа, Европската унија ќе го забрани емитувањето на руските државни медиуми Русија 24, РТР Планета и ТВ Центар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва: Демарш до канадскиот в.д. за изјавите за промена на режимот во Русија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го поздрави компромисот за ембаргото за нафта.

„Семејствата можат мирно да спијат вечерва, ја спречивме идејата да кренеме влакна на главата“, рече Орбан во видео пораката преку Фејсбук. Целосната забрана за увоз на руска нафта би била „неподнослива за Унгарија како атомска бомба“, рече Орбан, додавајќи дека успеал да го спречи тоа.

 

Русија ја прекина испораката на гас за Холандија, Гаспром тврди дека не плаќале

Loading...

 

Нема забрана за гас

ЕУ во моментов и плаќа на Москва 400 милијарди евра за нафта и гас. Русија испорачува 27 отсто нафта и 40 отсто гас за ЕУ.

Досега не се воведени никакви санкции за извозот на руски гас во ЕУ, иако плановите за отворање нов гасовод од Русија до Германија се замрзнати.