Зеленски ненадејно го посети ослободениот Изум (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска дојде во ненадејна посета на Изум, стратешки важен град на истокот кој неодамна беше ослободен од украинските сили.

Loading...

 

 

Москва го искористи Изум како точка од која испрати засилување на фронтот во Донбас.

 

 

Loading...

Во тој регион, да потсетиме, благодарение на молскавично брзиот украински контранапад, ситуацијата целосно се промени.

Имено, Русите сега се повлекуваат, а Украинците напаѓаат.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: 200 украински националисти убиени во Краматорск

„Кога гледавме нагоре, секогаш сакавме да го видиме синото небо. Денес, кога ќе погледнеме нагоре, сакаме да видиме само едно – украинското знаме“, објави Зеленски на социјалните мрежи со фотографии од Изум.

 

Loading...

 

„Нашето сино-жолто знаме веќе се вее над деокупираниот Изум. Така ќе биде во секој украински град и село. Одиме само во една насока – кон победа“, рече Зеленски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.