Зелена салата одгледана во вселената: Вкусна како и онаа на Земјата

Сподели со своите пријатели

Според студијата објавена во „Frontiers in Plant Science“, зелената салата одгледана во вселената не е само вкусна, туку и хранлива и безбедна за јадење како и старата зелена салата што ја јадеме на Земјата.

Loading...

„Да се ​​биде во можност да одгледуваме безбедна и свежа храна како додаток на спакуваната храна за астронаутите во вселената е важна цел на НАСА“, пишува списанието.

НАСА распиша конкурс за астронаути, а ова се условите

Зелена зона

Кратко време по првиот експеримент, во 2014 година, салатата ја набрале астронаутите и ја испратија во вселенскиот центар Кенеди за анализа.

После темелниот преглед на зелена салата одгледувана на Меѓународната вселенска станица (ИСС), истражувачите заклучиле дека разликата меѓу неа и онаа што се одгледува на Земјата е минимална.

Тоа е занемарлива разлика во количината на некои метали и минерали, вклучувајќи железо, калиум и цинк.

Британска астронаутка тврди: Вонземјаните постојат и можеби веќе се на Земјата

Loading...

Астронаутите одгледувале зелена салата помеѓу 2014 и 2016 година. Научниците на НАСА ја споредиле контролата на Земјата за да ги реплицираат истите растечки услови за споредба.

Резултатите биле охрабрувачки: двете глави зелена салата биле скоро исти, вклучувајќи ги и микробните заедници кои се наоѓаат во растенијата.

„Вселенската салата“ се покажа дека содржи малку повисоки нивоа на бактерии, но ниту една од нив не е опасна за здравјето на луѓето, како што се Ешерихија коли или салмонела.

Која е всушност разликата меѓу космонаут и астронаут?

Растењето храна во одржлив, безбеден за јадење систем ќе стане круцијално кога НАСА ќе започне со подолги мисии.

Гравитациска градина

Се покажа дека одгледувањето зелена салата е далеку поедноставно од одгледувањето други видови зеленчук.

„Ќе мора да обезбедиме слични услови за растење на доматите, компирите и пиперките и се надеваме дека ќе започнеме со одгледување на нив во тековната годинава и во следната година“, рече авторката и научничка на вселенскиот центар Кенеди Кристина Кодадад, пренесува ScienceAlert.

Loading...

Земјата ќе исчезне за за четири милијарди години, тврдат астронаутите

„Со оглед на тоа што на овој вид зеленчук им треба многу време да се одгледува, поточно 80 дена во споредба со 28, што е потребно за салатата, ќе ни требаат многу повеќе ресурси и повеќе дарежлива инвестиција“, рече таа.

Астронаутите во моментов претежно косумираат јадења што се хидрираат на ISS. На менито има коктел сушено овошје, ореви, пилешко, говедско и ракчиња, но ниту една салата не може да се преработи толку добро да го преживува патувањето до нулта гравитација.

На преработените пакувања со оброци им недостигаа хранливи материи и некои витамини, особено калиум и витамини Ц, Б1 и К.

Луѓето без коса се најдобри кандидати за астронаути

Свежите производи се чинеа како најдобро решение за проблемот што НАСА ќе треба да го реши со оглед на планираната долгорочна вселенска мисија на Месечината и Марс.

Астронаутите ќе треба во иднина да функционираат „независно од Земјата“ и ова е еден од чекорите напред за постигнување на оваа цел.


Leave a Reply