НАСА распиша конкурс за астронаути, а ова се условите


НАСА објави дека наскоро ќе започне со примање апликации од пошироката јавност за следната класа астронаути во рамките на програмата „Артемис“.

Новата класа астронаути ќе имаат можност да летаат до Меѓународната вселенска станица, па дури и кон Месечината.

Loading...

Научник на НАСА претстави како би изгледала земјата без океаните (ВИДЕО)

– За мал број на талентирани жени и мажи што ќе ги ангажираме да се приклучат на нашиот разновиден тим, ова е неверојатно време да се биде астронаут во рамките на човечките вселенски летови. Ги молиме сите квалификувани Американци, доколку го имаат тоа што се бара, да се пријават – истакна администраторот Џим Бајденштајн.

НАСА ќе прима апликации меѓу 2-31 часот. Март, објави „Њузер“.

Роверот на НАСА заминува на Марс да бара живот

Оние што сакаат да аплицираат, мора да имаат одредени квалификации, имено дека тие се пред се и граѓани на САД, да поседуваат магистерска диплома по инженерство, компјутерски науки, биологија, физика или математика, две години „поврзано, прогресивно одговорно професионално искуство“ или најмалку 1.000 часа пилотски лет “.

Апликантите исто така ќе треба да подлежат на двочасовна проценка преку интернет. Оние избрани во овој почетен процес, потоа ќе треба да ги поминат сите физички барања.

НАСА се надева дека конечните избори ќе завршат до средината на 2021 година, кога треба да започне обука на нова класа на астронаути.

НАСА објави фасцинантни снимки од „транзитот на Меркур“ (ВИДЕО)

Loading...

Според веб-страницата, од 60-тите години, НАСА избрала 350 луѓе за обука како кандидати за астронаути за предизвикувачки мисии за вселенско истражување.

Астронаутскиот тим на агенцијата во моментот брои 48 активни членови, и ќе им треба повеќе луѓе за екипажи на леталата за повеќе дестинации и истражувања во рамките на мисијата „Артемис“ и пошироко.

Живот на Марс откриен пред 40 години, тврди поранешен научник на НАСА

Програмата „Артемис“ се однесува на плановите на НАСА да испрати човек на Месечината до 2024 година, но и на следниот голем чекор – испраќање астронаути на Марс.

– Со програмата „Артемис“ ќе ја испуштиме првата жена и следниот маж на Месечината – објасни Бајденштајн кон крајот на минатата година на веб-страницата на НАСА.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *