Украина до Медведев: Нека најде бункер во кој ќе се сокрие

Сподели со своите пријатели

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов, одговори на заканите од заменикот и сојузник на Путин, Дмитриј Медведев, и му порача „да најде бункер во кој ќе се скрие“.

Loading...

На оваа запалива изјава на украинскиот функционер и претходеше заканата на Медведев до Киев, кога рече дека „ова е само загревање и детска игра за ултиматумите што следат“.

Пред тоа, украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не е подготвен да преговара со Москва бидејќи руската страна поставува ултиматуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ ја пофали иницијативата на Маск

„Медведев да не мисли на Украина, туку на земја како Северна Кореја и бункерот во кој ќе се крие, конечно нека престане да пишува „Русија“ со голема буква и нека се навикне дека сѐ уште не се повлекле“, рече Данилов.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.