Загреб

Сподели со своите пријатели

Градот Загреб се откажа од огнометот за новогодишната ноќ, а наместо тоа граѓаните и туристите ќе слават со конфети, визуелни ефекти и богата музичка програма на плоштадот Бан Јосип Јелачиќ. Loading… Здружението „Пријатели на животните“ го повика градот Загреб да престане со огнометите, наведувајќи дека тие имаат негативни последици врзПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе