Вучиќ во Загреб на средби со хрватскиот државен врв

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ и ЗВО.

Свечениот пречек на претседателот на Србија ќе биде приреден во 10:30 часот пред седиштето на хравтската претседателка на Пантовачка, за да во 10:45 започне тет-а-тет средба со Колинда Грабар Китаровиќ и Вучиќ.

Планирано е состанокот на двајцата претседатели да трае ден час и во 11:45 да започнат билатерални разговори на официјалните делегатиции на Србија и Хрватска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Србија: Предадени се 62.800 парчиња оружје, рокот е крајот на јуни

Leave a Reply