Володимир Зеленски

Володимир Олександрович Зеленски е роден на 25 јануари 1978 година. Тој е украински политичар и поранешен комичар кој ја извршува функцијата шести и актуелен претседател на Украина од 2019 година.

Володимир Зеленски е роден во еврејско семејство. Пораснал како роден руски говорник во Криви Рих, главен град во областа Днепропетровск во централна Украина.

Пред неговата актерска кариера, тој се стекна со диплома по право на Националниот економски универзитет во Киев. Потоа продолжил кариера во комедија и ја создал продуцентската куќа Квартал 95, која продуцирала филмови, цртани филмови и ТВ емисии. Меѓу емисиите е и ТВ серијата „Слуга на народот“, во која Зеленски ја играше улогата на украински претседател.

Серијата се емитуваше од 2015 до 2019 година и беше неизмерно популарна. Политичка партија што го носи истото име како телевизиското шоу е создадена во март 2018 година од вработени во Квартал 95.

Во продолжение сите вести поврзани со Зеленски.

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва го изрази своето незадоволство што немаше посебна средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски на самитот на Г7 во Јапонија, како што беше планирано. Loading… Зеленски, кој доби нови ветувања за воена опрема, како и дипломатска поддршка од земјите на Г7 во Хирошима, бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска изјави дека не ја одржал планираната средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски на маргините на самитот на Групата седум (Г7) во Јапонија бидејќи Зеленски доцнел. Loading… Лула рече дека во недела го чекал Зеленски да дојде на средбата и дека добил информацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски патува со авион на француската влада на самитот на Арапската лига во Саудиска Арабија, а подоцна ќе отпатува на самитот на лидерите на Г7 во јапонскиот град Хирошима, изјави информиран извор за Ројтерс. Loading… Зеленски ќе присуствува на самитот на Арапската лига подоцна во петок, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски патува во Јапонија на самитот на Г7, кој ќе се одржува до недела. Loading… Како што јави утринава агенцијата Франс прес, повикувајќи се на извори во организацијата на самитот во Хирошима, не се знае кога украинскиот претседател ќе пристигне во Јапонија, а не се исклучени иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија и Холандија најавија дека планираат да формираат меѓународна коалиција за купување борбени авиони Ф-16 за Украина. Loading… Договорот е постигнат по средбата меѓу британскиот и холандскиот премиер Риши Сунак и Марк Руте, се наведува на веб-страницата на британската влада. Двајцата премиери се согласија дека Украина заслужува место воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група европски земји предводени од Полска тајно го повикуваат украинскиот претседател Володимир Зеленски да го прекине конфликтот, дури и по цена на неговата оставка, објави американскиот новинар и добитник на Пулицерова награда Сејмур Херш. Loading… „Таа група ја предводи Полска. Таа тајно го повикува Зеленски да најде начин да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на бројни европски земји, главно од ЕУ, ветија на самитот на Советот на Европа (СЕ) во Исланд, дека Русија ќе одговара за војната против Украина, попатно откривајќи механизам кој ќе ги следи загубите и штета предизвикана за време на руските напади, објави Ројтерс. Loading… Меѓу многуте лидери, на самитотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ова лето ќе започне првата фаза од обуката на украинските пилоти во Велика Британија за управување со различни типови авиони, додека кралството ќе продолжи со напорите да им обезбеди на Вооружените сили на Украина борбените авиони Ф-16 што ги сака Киев, соопшти прес-службата на британската влада. Loading… „Ова е дефинитивенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак објави фотографија на својот Твитер профил на која се гледа прегратка со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… „Добре дојдовте назад“, гласи твитот на Риши Сунак, кого Зеленски денеска го посети на имот недалеку од Лондон. Зеленски му се заблагодари на британскиот премиер Сунак за сета поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска упати нов апел до НАТО да донесе „позитивна политичка одлука“ за кандидатурата на Киев за членство во Алијансата на самитот во јули во Вилнус. Loading… „Време е да се отстрани најголемата безбедносна несигурност во Европа – односно да се одобри позитивна политичка одлука за членствотоПрочитај повеќе