Вагнер група

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се појави видео од Москва, на кое наводно се гледа апсењето на Алексеј Слободенјук, пропагандист на сопственикот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин. Loading… Слободенјук е вработен во неговата медиумска група „Патриот“, која, меѓу другото, ги критикуваше рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и портпаролот на Кремљ, ДмитријПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се верува дека шефот на озлогласената група Вагнер, која се состои од руски платеници, пристигнал во Донбас за лично да го следи ширењето на овој паравоен терор во Украина. Loading… Се верува дека Евгениј Пригожин (60), човек познат како „готвачот на Путин“ отишол во источниот украински регион по наредба наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски војници и платеници од групата Вагнер се префрлаат во регионот Донбас во источна Украина, соопшти британското Министерство за одбрана. Loading… „Руските трупи продолжуваат да се консолидираат и реорганизираат додека ја пренасочуваат својата офанзива кон регионот на Донбас во источна Украина“, соопшти Министерството за одбрана во последното ажурирање на разузнавањето.Прочитај повеќе