Руски платеници пристигнуваат во Донбас

Сподели со своите пријатели

Руски војници и платеници од групата Вагнер се префрлаат во регионот Донбас во источна Украина, соопшти британското Министерство за одбрана.

Loading...

„Руските трупи продолжуваат да се консолидираат и реорганизираат додека ја пренасочуваат својата офанзива кон регионот на Донбас во источна Украина“, соопшти Министерството за одбрана во последното ажурирање на разузнавањето.

 

Захарова: Киев настојува да ги наруши мировните преговори

 

Групата Вагнер првпат излезе на виделина за време на руската инвазија на источна Украина во 2014 година. Оттогаш, независните истражувања и истраги на CNN открија дека приватниот воен изведувач дејствувал во Сирија и во неколку земји во Африка.

Американските власти и претставниците на човековите права ги обвинија за континуирано кршење на човековите права.

 

Loading...

Зеленски: Советот за безбедност на ОН во вторник за воените злосторства во Буча

 

Се верува дека групата е поврзана со Евгениј Пригожин, олигарх толку близок до Кремљ што е познат како „готвач“ на Путин.

Кремљ постојано негираше какви било врски со групата.