Театар Куманово

Сподели со своите пријатели

Реконструкциајта на Театар Куманово влегува во третата фаза, за која се обезбедени 3,2 милиони денари или околу 50.000 евра. Loading… Министерството за култура одговарајќи на прашањата на Кумановски Муабети, вели дека средствата се предвидени согласно програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објектиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово во сабота вечер со претставата „Лето во кое те нема“ се претстави пред публиката во Театар Велес. Loading… Публиката реагираше одлично на актерската игра, и даде позитивни коментари по изведбата на претставата. Претставата се одигра на малата сцена на народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ – Велес.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали ќе продолжи реконструкцијата на Театар Куманово или ќе остане раскопан и недовршен е прашање кое се отвори во јавноста деновиве. Loading… Актерите од кумановскиот театар преку соопштение велат дека Министерството за култура го прекинало процесот за реконструкција со тоа што во програмата не предвидело пари за третата фаза. ОдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово ја доби наградата за најдобра претстава на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Стручното жири на фестивалот во состав од: Магдалена Ризова Черних (актерка) и членови на жирито: Драгана Таневска (режисерка), Илија Струмениковски (актер), Петар Андоновски (писател), и Крсто Богојевски (сценограф) донесе одлука кумановската претстава „Секс иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Секс и лаги“, Театар Куманово вчеравечер официјално го затвори 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     Долгиот аплауз и овациите од преполната сала се потврда дека кумановскиот театар и годинава ги оправда очекувањата кои секогаш се најголеми од домаќинот на фестивалот.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово доби три награди за изведба на претставата „Малата сирена“ на Детскиот театарски фестивал „Малиот принц“ во Штип. Loading… Никица Јановски доби награда за најдобар актер, Кети Пауновска за костимографија, а за сценографија со награда се закити Крсто Богојевски.     Како што информира директорот на НУ Центар заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актерот Никица Јанковски од Куманово викендов се закити со наградата најдобар актер на театарскиот фестивал „Малиот принц“ кој се одржува во Штип. Loading…     Јанковски играше во претставата „Малата сирена“ со која Театар Куманово се претстави пред штипската публика. – Морам да признам дека чувството е прекрасно и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 20 часот утревечер на сцената на Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово ќе биде изведена премиерата на комедијата „Ковачи“ во изведба на кумановскиот театар. Loading… Како што појасни директорот на Сашо Тодоровски станува збор за претпоследна претстава од годишната програма на Театар Куманово. Претставата е споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Театар Куманово за утре ја најави премиерата на претставата ”Жена од минатото” во режија на Нела Витошевиќ. Актерска екипа: Александра Пешевска Игор Ангелов Јасмина Василева Марко Трајковиќ Нина Максимова Loading… Трилер драмата ”Жена од минатото” е работена според текст на Роланд Шимелфениг, германски автор, со актерска екипа во состав: Александра Пешевска Игор Ангелов, ЈасминаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Жена од минатото“ од авторот Роланд Шимелфениг, а во режија на Нела Витошевиќ, е новата ПРЕМИЕРА во сезона 2015 година, соопшти денес Театар Куманово. Loading… Темите за осаменоста, отуѓеноста, рушењето на интегритот на поединецот, влијание на случувањата од минатото врз иднината, непостоењето на етички норми и принципи, неснаодливоста во оваПрочитај повеќе