Суецки канал

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на годината, египетските приходи од патарините преку Суецкиот канал се намалени за 40 отсто во споредба со истиот период во 2023 година, изјави шефот на управата на Суецкиот канал, Осама Раби. Loading… Според Ројтерс, ова е последица на нападите на јеменските Хути врз бродови во Црвеното Море, порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако Суецкиот канал се затвори, бродовите ќе мора да одат низ Африка, што ќе го удвои нивното патување, но и ќе ги зголеми трошоците. Loading… Вашиот бензин за вашите автомобили и вашите божиќни подароци, кои пловат до вас од Кина, се во опасност, благо кажано. Досега сите закани беа насочениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Товарен брод денеска се насука во египетскиот Суецки канал, соопшти услужната компанија задолжена за овој морски премин. Loading… Бродот „МВ Глори“ се насука недалеку од градот Кантар, во провинцијата Исмаилија. Реморкерите се обидуваат да го рестартираат товарниот брод. Според податоците од сателитот на поморскиот сообраќај, инцидентот се случил на еднонасочниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Суецкиот канал синоќа беше повторно блокиран, кога танкер под знамето на Сингапур се насука поради дефект на кормилото. Loading… Танкерот „Афинити V“ долг 250 метри пловел кон Саудиска Арабија кога се насука во близина на местото во тесниот јужен дел на каналот каде што се насука бродот „Евер Гивен“ воПрочитај повеќе