Соломонски острови

Сподели со своите пријатели

Соломонските острови доделија милионски договор на кинеска државна компанија за модернизација на меѓународното пристаниште во Хонијара, во проект финансиран од Азиската банка за развој, соопштија денеска властите на таа островска земја. Loading… Кинеската градежна компанија ЧЕЧ беше единствениот понудувач на тендерот, изјавија за Ројтерс од Министерството за развој на инфраструктуратаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два силни земјотреси ги погодија Соломонските Острови, меѓу оштетените згради беа австралиската амбасада и аеродромот, а главниот град Хонијара остана без струја. Loading… Првиот земјотрес, на длабочина од 15 километри, погоди област на околу 16 километри југозападно од Маланг, соопшти Американскиот геолошки институт, кој првично ја процени неговата јачина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала ги погоди во вторникот Соломонските Острови, јавува USGS. Loading… Сведоците зборуваат за удари поради кои паднале телевизори и други предмети. Беше издадено предупредување за цунами за област на околу 300 километри од епицентарот на земјотресот, 55 километри од Хонијара, главниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Соломонските Острови официјално го извести Вашингтон дека ќе воведе мораториум за влез на воени бродови во нејзините пристаништа, соопшти американската амбасада во Австралија. Loading… Властите на Соломонските Острови ги влошија односите со САД по потпишувањето на безбедносен договор со Кина во мај. Исто така, во тоа време, премиеритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина во вторникот соопшти дека потпишала сеопфатен безбедносен договор со Соломонските Острови. Loading… Во исто време, Западот предводен од САД е сè позагрижен за воените амбиции на Пекинг во Пацификот.   Руската армија воведе „режим на целосен молк“ во Мариупол   Островската држава во јужниот дел на Пацификот беше погоденаПрочитај повеќе