Западот е загрижен за воените амбиции на Пекинг

Сподели со своите пријатели

Кина во вторникот соопшти дека потпишала сеопфатен безбедносен договор со Соломонските Острови.

Loading...

Во исто време, Западот предводен од САД е сè позагрижен за воените амбиции на Пекинг во Пацификот.

 

Зошто Путин сака да го заземе Донбас?

 

Островската држава во јужниот дел на Пацификот беше погодена од немири на крајот на 2021 година, предизвикани од незадоволството на дел од населението поради зголеменото влијание на Кина, при што продавниците во кинеска сопственост беа запалени и вандализирани во главниот град на архипелагот Хонијари.

На барање на владата, Кина е еден од регионалните актери кои распоредија мировни сили на Соломонските Острови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство

Пекинг, кој потоа испрати свои полициски инструктори да се борат со немирите, оттогаш се обиде да ја зајакне својата заштитна улога во архипелагот долг 1.500 километри.

Loading...

 

Зошто Путин сака да го заземе Донбас?

 

Минатиот месец протече нацрт-договор што ја шокираше Австралија. Во него се споменува распоредување на полициски и поморски сили во архипелагот како можност.

Канбера и Вашингтон долго време ја споделуваат загриженоста дека Кина би можела да изгради поморска база во Јужниот Пацифик, проширувајќи ја својата поморска моќ надвор од нејзините граници.