Соломонските острови воведуваат мораториум за влез на воени бродови

Сподели со своите пријатели

Владата на Соломонските Острови официјално го извести Вашингтон дека ќе воведе мораториум за влез на воени бродови во нејзините пристаништа, соопшти американската амбасада во Австралија.

Loading...

Властите на Соломонските Острови ги влошија односите со САД по потпишувањето на безбедносен договор со Кина во мај.

Исто така, во тоа време, премиерите на Австралија и Нов Зеланд, Скот Морисон и Џасинда Ардерн, изразија загриженост за потенцијалното присуство на кинеската војска на Соломонските Острови во југозападниот Пацифик.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Поранешен градоначалник на Јужна Дакота обвинет за тројно убиство