Серџо Матарела

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот претседател Серџо Матарела го осуди растечкиот антисемитизам и одржа силен говор за поддршка на еврејскиот народ. Loading… Тој говореше на комеморација во пресрет на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, кој е во сенка на израелската воена кампања во Газа и порастот на анти-израелската активност во Италија. Шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во сабота ќе го посети Рим, каде што ќе биде пречекан од претседателот Серџо Матарела, потврдија од италијанската претседателска палата за германската новинска агенција ДПА. Loading… Зеленски ќе се сретне и со италијанската премиерка Џорџа Мелони и со папата Франциско за време на неговата прва посетаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џорџa Мелони денеска изјави дека нејзината десничарска коалиција побарала од италијанскиот претседател Серџо Матарела да ја номинира за премиер на Италија врз основа на нејзината победа на изборите на 25 септември. Loading… „Подготвени сме да формираме нова влада што е можно поскоро“, рече Мелони по консултациите на коалицијата со Матарела.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Консултациите за формирање на новата италијанска влада ќе се одржат на 20 и 21 октомври, соопшти кабинетот на италијанскиот претседател Серџо Матарела. Loading… Џорџа Мелони го предводеше десничарскиот блок, кој ја вклучува нејзината партија Браќа на Италија, Форца Италија на Силвио Берлускони и Лигата на Матео Салвини, кои победија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе