Сауди Арамко

Сподели со своите пријатели

Саудискиот нафтен гигант Арамко објави дека неговата добивка во вториот квартал на годишно ниво паднала за 38 отсто – на 27,36 милијарди евра. Пазарите очекуваа уште поскромна добивка од 27,12 милијарди евра. Loading… – Ова е сепак добар финансиски резултат. Тоа не е толку фасцинантно како резултатите што ги видовмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиската нафтена компанија „Арамко“ откри две нови наоѓалишта на природен гас во источниот регион на земјата, објави во средата министерот за енергетика на Саудиска Арабија Абдулазиз бин Салман, јавува Anadolu Agency (AA). Loading… Најновите откритија ќе дадат значаен придонес во енергетските стратегии на земјата, а исто така ќе ги зајакнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Енергетскиот гигант Сауди Арамко забележа втора најголема нето добивка откако компанија котира на берзата, благодарение на растот на цените на нафтата и гасот, иако нејзиниот бизнис со рафинирани горива и хемикалии страда од глобалното економско забавување. Loading… Нето добивката на Aramco во третиот квартал изнесува 42,4 милијарди долари, што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудискиот нафтен гигант „Арамко“ го собори сопствениот рекорден профит, бидејќи во вториот квартал од оваа година оствари профит од 48 милијарди долари. Loading… Ова е зголемување од 90 отсто во споредба со истиот период минатата година и претставува највисока нето добивка на најголемиот светски извозник на нафта од 2019 година.Прочитај повеќе