Рим

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа во пожар во болницата „Сан Џовани Евангелиста“ во градот Тиволи во близина на Рим. Loading… Се претпоставува дека две лица починале поради недостиг на кислород, а третото од срцев удар, пренесува Анса. Околу 200 пациенти се евакуирани во други болници во Рим. Обвинителството во Тиволи соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, во Рим, учествуваше на министерскиот состанок за Западен Балкан, на покана од страна на потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи и меѓународна соработка на Италија, Антонио Тајани. Loading… Во своето обраќање на првата сесија на министерскиот состанок, насловена “Процесот на европскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Рим пет автомобили се запалени вечерва на паркингот на италијанската телекомуникациска компанија Тим – три возила се целосно уништени, а две се оштетени. Loading… На местото на палењето е оставен знакот „No 41 bis“, кој се однесува на контроверзниот член 41 bis од Законот за извршување на затворските санкции,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Римската империја се смета за исклучително напредна за своето време, особено ако се земе предвид дека имале решенија за загревање на внатрешните простори и пристојни водоводи, што било врв на цивилизацијата во тоа време. Loading… Но, тие имале и некои многу чудни закони и обичаи кои биле дел од секојдневниотПрочитај повеќе