Анархисти во Рим запалиле автомобили на телекомуникациска компанија

Сподели со своите пријатели

Во Рим пет автомобили се запалени вечерва на паркингот на италијанската телекомуникациска компанија Тим – три возила се целосно уништени, а две се оштетени.

Loading...

На местото на палењето е оставен знакот „No 41 bis“, кој се однесува на контроверзниот член 41 bis од Законот за извршување на затворските санкции, а набрзо по инцидентот пристигна и соопштение потпишано од италијански анархисти.

„Во текот на ноќта на 30 јануари ги запаливме возилата на фирмата Тим. Нападот беше извршен со упад на паркингот на претпријатието и опожарување на пет возила на фирмата Тим која активно соработува во спроведувањето на државната контрола преку поставување на оптичка мрежа, камери и електронски нараквици“, се вели во соопштението, кои се потпишани од анархисти, пренесува АНСА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската опозиција не се осмели да ја собори владата на Макрон

Контроверзниот член 41 бис од Законот за извршување на затворските санкции им дозволува на министерствата за правда и за внатрешни работи да суспендираат одредени одредби од тој закон во случаите на лица обвинети за мафијашко здружување, убиства, трговија со дрога, киднапирање или тероризам.

„Нека знаат државата-убиец и нејзините господари дека ова е само почеток и повеќе од закана. Ова е ветување“, се вели во соопштението на анархистите кои изразија солидарност со Алфредо Коспит, анархист кој веќе повеќе штрајкува со глад. од 100 дена во знак на протест на член 41 бис

Потписниците на соопштението покрај Коспит се солидаризираа и со „Хуан, Ана, Иван и сите анархисти кои се заложници во државните затвори“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За прв пат од 2003 година, бројот на жители во Пекинг падна

Во Милано беа запалени два локални полициски автомобили, но во овој случај биле употребени запаливи шишиња.

Припадниците на ДИГОС, одделот за општи истраги и специјални операции на италијанската полиција, кој се занимава со чувствителни случаи на тероризам и организиран криминал, пронајдоа уште три неактивни експлозивни, запаливи направи во блискиот милански парк.

Loading...

Обвинителството во Милано покрена истрага и за ковертот со куршум и буквата „А“ што означува анархија, а на крајот на декември беше доставен до државниот обвинител од Торино Франческо Салуцо.

Салуцо е обвинител на судењето на анархистот Коспито, кое се одвива пред Апелациониот суд во Торино, каде што тој побара доживотна казна затвор и 12 месеци самица за обвинетите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уганда донесе закон со кој се забранува идентификување како ЛГБТ