појадок

vegetable salad served on plate

Сподели со своите пријатели

Погрешно е да се мисли дека прескокнувањето оброци ви помага да изгубите тежина. Loading… Што се случува во организмот кога ќе го прескокнете појадокот? Експертите велат дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а секој ден со прескокнување директно влијаете на вашето здравје. Покрај лошото расположение, прескокнувањето наПрочитај повеќе

round white ceramic plate filled with waffle

Сподели со своите пријатели

Луѓето кои се обидуваат да изгубат тежина или да одржат здрава тежина, јадат храна со ограничена количина на храна. Ваквата диета тешко се одржува на долг рок, поради што со текот на времето повторно се дебелеат. Loading… Од друга страна, луѓето кои одржуваат здрава тежина без да се откажуваат сеПрочитај повеќе

bread with egg and vegetable on white ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading… Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да се подготват на безброј начини, а наједноставно е варањето, кое трае околу триПрочитај повеќе

bread with egg and vegetable on white ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Долгорочно е тешко да се одржи таква диета и затоа по одреден период повторно се дебелеат. Од друга страна, луѓето кои одржуваат здрава тежина без да се откажуваат се неисцрпен извор на информации за експертите, пишува Zadovoljna.hr. Loading… Техничкиот истражувачки центар VTI во Финска четири месеци ги проучувал навиките воПрочитај повеќе

man in black long sleeve shirt holding white ceramic mug

Сподели со своите пријатели

Многу луѓе го започнуваат денот со кафе, но грешката што повеќето ја прават е тоа што никогаш не треба да пијат кафе на празен стомак. Loading… Истражувачите од Универзитетот во Бат открија дека пиењето кафе пред појадок може да ја наруши контролата на нивото на шеќер во крвта. Професорот ЏејмсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Студиите покажуваат дека пропуштањето на појадокот може да доведе до инфаркт или удар, пишува  „The Sun”. Loading… Експертите велат дека еден од четири возрасни кои го пропуштаат утринскиот појадок, страдаат од висок холестерол и висок крвен притисок. Тие исто така се посклони кон дебелеење и развивање на дијабетес. Јадењето доцнаПрочитај повеќе