Прескокнувањето на појадокот може да доведе до инфаркт

Сподели со своите пријатели

Студиите покажуваат дека пропуштањето на појадокот може да доведе до инфаркт или удар, пишува  „The Sun”.

Loading...

Експертите велат дека еден од четири возрасни кои го пропуштаат утринскиот појадок, страдаат од висок холестерол и висок крвен притисок. Тие исто така се посклони кон дебелеење и развивање на дијабетес. Јадењето доцна вечер исто така може да доведе до срцеви заболувања и дијабетес.

Експертите велат дека луѓето кои се хранат најмногу здраво, ги планираат оброците однапред јадат во одредено време. Американски истражувачи од Универзитетот Колумбија во Њујорк велат дека е важно да се има исхрана богата со овошје, зеленчук, риба.

Тие препорачуваат да се избегнуваат храна со високо количество на шеќер и сол, а исто така и црвено месо.