Олена Зеленска

Сподели со своите пријатели

Олена Зеленска во интервју за Би-Би-Си апелираше до Западот да не престанува да и помага на Украина. Loading… „Навистина ни треба помош. Нѐ боли кога гледаме знаци дека страсната желба да помогнеме можеби исчезнува“, рече таа. Зеленска додаде дека забавувањето на темпото на помош претставува „смртна опасност“ за Украина. УкраинскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера, првата дама на Украина, Олена Зеленска, ги повика светските лидери да помогнат да се вратат украинските деца кои биле насилно однесени во Русија, каде, како што рече, биле индоктринирани и лишени од нивниот национален идентитет, пренесува Франс прес. Loading… Зборувајќи на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации, ЗеленскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и првата дама Олена Зеленска потврдија дека слетале во САД пред Генералното собрание на ОН и нивната посета на Вашингтон. Loading… Во објавата на Х, Зеленски потврди дека ќе се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден и лидерите на Конгресот и воени и деловни претставници. ЕденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во отворено интервју за Би-Би-Си, првата дама на Украина, Олена Зеленска, опиша како војната влијаела на нејзиниот семеен живот. Loading… „Ова можеби звучи себично, но ми треба сопруг покрај мене, а не историска личност“, рече таа, додавајќи дека семејството не поминува многу време заедно. „Но, ние се држиме, имаме силаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја денеска потпиша договор со Украина, со кој се обезбедува пакет финансиска помош од 130 милиони долари за оваа земја разурната од војна. Loading… Првата дама на Украина, Олена Зеленска, во вторникот како специјален претседателски пратеник се сретна со претседателот на Јужна Кореја, Јун Сук-јеол, соопштија од кабинетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утринава ги коментираше синоќешните руски ракетни напади врз Уман, Днепар и Киев. Loading… Тој на својот канал Телеграм објави видео од последиците од нападот и напиша: „Моето сочувство до сите оние кои ги загубија своите најблиски поради рускиот терор“. „Благодарен сум на нашите воздухопловни сили, наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Олена Зеленска, сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, на Твитер реагираше на синоќешниот ракетен напад врз станбена зграда во Уман, во кој загинаа три лица, а најмалку осум беа ранети. Loading… Првата дама на Украина објави неколку фотографии од станбена зграда погодена од руски проектил. Уман се наоѓа на околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска го слави својот 45-ти роденден. Loading… Најемотивна честитка е онаа што му ја испрати сопругата Олена. На официјалниот Твитер профил сопругата Олена му го честиташе роденденот на Зеленски со фотографија на која се насмеани. „Често ме прашуваат како се променивте оваа година. И јасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сојузниците на Украина на Запад можат да ги премостат одложувањата во спроведувањето на мировниот план од десет точки што го претстави Киев, со тоа што секоја од земјите ќе преземе одговорност за еден дел од него, изјави првата дама на Украина, Олена Зеленска. Loading… Таа се обрати на Светскиот економскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска потврди дека писмото му го доставила на кинескиот амбасадор во Давос, Швајцарија. Loading… Како што тврди, во писмото се истакнуваат барањата на Володимир Зеленски за влегување во преговори со Русија и постигнување мир. Олена Зеленска, сопругата на Володимир Зеленски и првата дама на Украина,Прочитај повеќе