ОБСЕ

Сподели со своите пријатели

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров „Остави ме на мира“ на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје беше упатена до фотографот на организацијата, соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како се разликува 21 век од крајот на 20 век? Зошто светските лидери се толку шокирани од она што се случува на почетокот на 21 век, ако на крајот на 20-ти совршено мирно го набљудуваа бомбардирањето на Југославија, Белград, односно главниот град на Југославија, кога граѓаните, меѓу кои и големПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се чини дека ѝ се закани на Молдавија среде војната во Украина, за која Кремљ сè уште тврди дека е испровоцирана од Западот. Loading… Лавров вчера изјави дека Молдавија, источноевропска земја и поранешна советска република, се става во опасност во својата желба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Македонија Димитар Ковачевски денеска изјави дека нема да се сретне со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој престојува во Скопје на Министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Loading… „Нема да имам билатерална средба со Лавров“, изјави Ковачевски, премиерот на Македонија за новинаритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата за европска безбедност и соработка денеска е во лоша состојба, изгледите се нејасни, изјави шефот на руската дипломатија на пленарната седница на ОБСЕ во Скопје. Loading… Тој потсети дека организацијата била уништена во 1999 година. „Земјите од НАТО и ЕУ ја уништија воено-политичката димензија на ОБСЕ. Во 1999 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска се сретна со неговиот унгарски колега Петер Сијарто на маргините на самитот на ОБСЕ во Северна Македонија, соопшти денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Loading… Таа додаде дека Лавров одвоено се сретнал со министерот за надворешни работи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одлуката на Бугарија да не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да лета над нејзина територија доколку во него се наоѓала портпаролката на тоа министерство Марија Захарова е „апсурдна“ и глупава, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Авионот со руската делегација пристигна во СкопјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ упатен до министрите за надворешни работи, Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи го отвори 30-тиот Министерски совет на ОБСЕ, кој овие два дена се одржува во Скопје. Loading… Министерски совет на ОБСЕ започна со сесијата за отворање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен во средата вечерта беше во Скопје, во пресрет на денешниот состанок на дипломатите на ОБСЕ и се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, но по неформалната вечера, тој го напушти главниот град на Македонија, пред доаѓањето на неговиот руски колега. Сергеј Лавров.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во главниот град на Македонија со цел да присуствува на министерскиот состанок на ОБСЕ, јавуваат руските медиуми. Loading… Авионот со кој Лавров пристигна во Скопје прелета околу 4.000 километри, што значи Турција и Грција, иако првично беше планирано да лета за СкопјеПрочитај повеќе