Лавров од Скопје упати предупредување за „следната жртва“

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се чини дека ѝ се закани на Молдавија среде војната во Украина, за која Кремљ сè уште тврди дека е испровоцирана од Западот.

Loading...

Лавров вчера изјави дека Молдавија, источноевропска земја и поранешна советска република, се става во опасност во својата желба да се приклучи на Европската унија.

Тој ова го изјави за време на министерската конференција што ја одржа Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), најголемата регионална безбедносна организација во светот.

Во јуни 2022 година, ЕУ и нејзините земји-членки понудија непоколеблива поддршка на Молдавија и ѝ дадоа статус на кандидат.

Поддршката беше реафирмирана во март оваа година, а ЕУ и нејзините членки ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат безбедносна и економска поддршка за Молдавија на нејзиниот пат кон пристапување.

„Меморандумот на Козак, кој можеше сигурно да ја реши ситуацијата во Молдавија пред 20 години, е еден од спречените обиди за решавање на акутните проблеми на нашиот континент врз основа на принципите на ОБСЕ“, рече Лавров.

„Во тоа време НАТО и ЕУ го торпедираа документот… Всушност, Молдавија беше предодредена да биде следната жртва во хибридната војна против Русија што ја започна Западот.“

Меморандумот на Козак беше план од 2003 година предложен од Русија, кој се обиде да ги реши односите меѓу Молдавија и Придњестровје, сепаратистички регион што се отцепи од Молдавија во 1990 година.

Loading...

Меморандумот на крајот беше отфрлен од Владимир Воронин, тогашниот претседател на Молдавија.

Одговори Молдавија

Министерството за надворешни работи на Молдавија му одговори на Лавров и ги отфрли неговите тврдења, нарекувајќи ја руската инвазија на Украина „брутална“ и велејќи дека Молдавија „го чувствува целосниот арсенал на обиди за дестабилизација што Русија ги започна против нас“.

„Изјавите на Русија, без разлика дали се денешни или порано, се дел од низата непријателски дејствија што Руската Федерација се обидува да ги спроведе против нашата земја во последните 30 години“, се вели во соопштението.

„За среќа, сето ова време земјите партнери на Запад беа со нас и ни помогнаа успешно да ги надминеме овие закани“, се додава.

Во соопштението за печатот понатаму се вели: „Имајќи предвид дека министерот Лавров навистина пристигна на состанокот на ОБСЕ, се надеваме дека и тој ќе ја разбере нашата јасна и остра порака: Република Молдавија оди неповратно по европскиот пат“.