На кого Лавров во Скопје му рекол „Остави ме на мира“? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров „Остави ме на мира“ на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје беше упатена до фотографот на организацијата, соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова за телевизијата Русија 1“.

Loading...

За време на состанокот на Министерскиот совет на ОБСЕ на 30 ноември, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров го прекина своето излагање со фразата: „Можете ли да ме оставите на мира, ве молам“.

За време на преносот на настанот не беше јасно кому министерот ги упати овие зборови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна кореја испратила 7.000 контејнери со муниција во Русија

„Тоа беше фотографот на организаторот, кој, очигледно, врз основа на она што подоцна го измислија со тие фотографии (од средбата), едноставно не можеше да поверува дека рускиот министер дошол на состанокот и решил да се приближи за да може да види го со свои очи“, рече Захарова.

Официјален претставник на руското Министерство за надворешни работи истакна дека западните земји ја користеле оваа фраза како „слоган“ и „мимика“, обидувајќи се да покажат дека Русија е наводно изолирана, пренесува Спутник.

Захарова потсети дека за истата цел голем број новинари ширеле лажни вести, користејќи во своите материјали фотографија со министрите на земјите-членки на ОБСЕ без Сергеј Лавров, која е направена пред официјалната средба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците тврдат дека собориле уште еден моќен руски авион

 

Loading...