нуклеарни централи

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за животна средина Штефи Лемке ја отфрли можноста за продолжување на животниот век на две нуклеарни централи по оваа зима, откако владата рече дека планира да ги задржи тие да работат три месеци подолго од претходно планираното. Loading… Германија имаше намера да го заврши постепеното укинување на нуклеарнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонската влада има намера да даде поттик за заживување на секторот за нуклеарна енергија, ослабен по катастрофата во Фукушима во 2011 година. Loading… Премиерот Фумио Кишида денеска најави дека ќе се разгледа можната изградба на „нуклеарни реактори од новата генерација“, што би било голема пресвртница за Јапонија. „Руската инвазија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција, како и другите европски земји, со недели врие на температури над 40 целзиусови степени. Loading… Во многу региони има недостиг од вода за пиење, почвата е исушена, шумите горат. Топлотниот бран е голем проблем и за француските нуклеарни централи, пишува ДВ. Околу една петтина од 56-те реактори всушност биПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на агенцијата за нуклеарен надзор на ОН, Рафаел Мариано Гроси (Гроси), пристигна во Украина за да разговара со високи владини претставници за обезбедување „итна техничка помош“ за да се осигура безбедноста на нуклеарните постројки на Украина. Loading… Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека нејзиниот генерален директор имаПрочитај повеќе