Нова Каховка

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати од оштетувањата на хидроцентралата „Каховка“, што доведе до поплави во областа Херсон, се искачи на 46, изјави за ТАСС неименуван извор од службите за итни случаи. Loading… „Според последните податоци загинаа 46 лица, а други 122 се повредени. Повредените се хоспитализирани со хипотермија и други повреди“, реколПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинатите поради уривањето на браната Каховка во Украина и последователните поплави во делот на Херсонската област под руска контрола се искачи на 41, изјави денеска претседателот на проруската регионална влада Андреј Алексејенко. Loading… „За жал, бројот на загинати се искачи на 41“, напиша Алексејенко на својот канал Телеграм,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН соопшти дека има значително несовпаѓање во податоците за нивото на водата на пробиената брана Каховка, која се користи за ладење на реакторите на електраната Запорожје. Loading… Генералниот директор Рафаел Гроси рече дека му е потребен поголем пристап до централата бидејќи мерењата што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека истрагата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за уништувањето на браната во хидроцентралата Нова Каховка е започната. Loading… „Претставниците на МКС го посетија регионот Херсон во претходните денови. На првиот ден од катастрофата беше испратено барање до МКС да спроведе истрага од Канцеларијата на јавниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандија испраќа околу триесет спасувачки чамци, пумпи за вода и водоотпорна облека во Украина за помош по уривањето на браната Каховка, објавија властите. Loading… „Правиме се што можеме за да ѝ помогнеме на Украина во овој случај. Страшно е тоа што се случи“, рече во изјавата холандската министерка за развојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. Loading… „Деловно патување во регионот Херсон. Координативен состанок за ликвидација на последиците од експлозијата на браната на ХЕ Каховка. Се разговараше за многу важни прашања. Оперативната состојба во регионот како резултат на катастрофата, евакуација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија евакуираше повеќе од 300 луѓе, вклучително и 70 деца, од областите погодени од поплавите на украинската област Херсон, контролирана од Москва во изминатиот ден, по уривањето на хидроелектричната брана Каховка претходно оваа недела, соопшти руското Министерство за вонредни состојби. Loading… Според соопштението, екипа од 50 лица и 18 парчињаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 600 квадратни километри од јужната област Херсон во Украина се поплавени по уривањето на браната Нова Каховка, според регионалниот воен командант, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Водата се искачи на ниво од 5,61 метар, изјави Олександр Прокудин, шеф на регионалната воена администрација Керсон во изјава за Телеграм, пишува Си-Ен-Ен. Уривањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илјадници луѓе веќе се евакуирани од делови на регионот Херсон, бидејќи водата продолжува да се спушта по реката Днепар, која ги дели териториите контролирани од Русија и Украина. Loading… Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за уривање на браната Каховка со која се снабдуваше со вода Крим, кој беше анектиранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Огромнаta украинска брана кај Нова Каховка се урна во вторник во мистериозен инцидент. Loading… Анализите тргнаа во три насоки, но најверојатно е дека Русија стои зад уривањето Само еден ден откако Украинците, очигледно, конечно ја започнаа својата долгоочекувана контраофанзива, се појави веста дека се урна огромна брана во близина наПрочитај повеќе