Никарагва

Сподели со своите пријатели

Блиските руски сојузници Белорусија, Никарагва, Сирија, Северна Кореја, Еритреја и Мали на 23 февруари гласаа против необврзувачката резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) со која се повикува Москва да ги прекине непријателствата во Украина и да ги повлече своите сили. Loading… Овој документ го поддржаа 141 земја, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска, 7 октомври, го слави својот 70-ти роденден. Loading… Лидерите на Белорусија и Северна Кореја веќе му испратија роденденски честитки на рускиот претседател. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко е сигурен дека Минск и Москва заедно соодветно ќе одговорат на глобалните предизвици и дека ќе достигнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтер го погоди брегот на Никарагва, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет километри, јавува Ројтерс. По земјотресот не беше издадено предупредување за цунами.Прочитај повеќе