Никарагва ја тужи Германија за „овозможување геноцид“ во Газа

Сподели со своите пријатели

Никарагва ја тужеше Сојузна Република Германија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, бидејќи политички и воено го поддржуваше Израел и ги блокираше средствата на хуманитарната агенција УНРВА.

Loading...

Обвинение: Овозможувањена геноцидот

Никарагва поднесе тужба против Германија до највисокиот суд на ОН за „олеснување на геноцид“ во Појасот Газа.

Оваа земја во Централна Америка го оправда својот потег со политичката, финансиската и воената поддршка на Германија за Израел и откажувањето на финансирањето на палестинската хуманитарна агенција на ОН, УНРВА, како што соопшти Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг.

Така, Германија не ги исполнува своите обврски да „направи се што е можно за да го спречи геноцидот“, се наведува во поднесената апликација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Врие на Блискиот Исток: Каков арсенал оружје имаат Израел и Иран?

Никарагва го повика судот да донесе итна одлука против Германија.

По обвинувањата дека соработниците на УНРВА биле вмешани во нападот без преседан на исламистичкото движење Хамас врз Израел на 7 октомври, бројни земји и големи донатори престанаа да ја финансираат хуманитарната агенција. Покрај Германија, тоа се САД, Велика Британија и Шведска.

Тужбата на Јужна Африка против Израел

Кон крајот на декември, Јужна Африка – која, како и Никарагва, е силен поддржувач на палестинските права – го тужеше Израел пред Меѓународниот суд на правдата поради наводните прекршувања на Конвенцијата за геноцид извршени во војната во Газа.

Судот на ОН со привремена одлука нареди Израел да преземе заштитни мерки за да спречи геноцид.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

Сепак, друга итна апликација на Јужна Африка против Израел поради претстојната воена офанзива врз градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа беше одбиена.

Нападот на Хамас и одговорот на Израел

Стотици членови на терористичката организација Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври и извршија злосторства, пред се против цивили.

Според израелските информации, тие убиле повеќе од 1.100 луѓе, а киднапирале околу 250 од нив.

Како одговор на нападот на Хамас, Израел оттогаш презеде голема воена операција во Појасот Газа, со наведена цел да го уништи Хамас.

Според Министерството за здравство на Хамас, кое не може да се потврди независно, оттогаш се убиени повеќе од 30.000 луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!