Ндрангета

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 200 луѓе беа осудени на 2.200 години затвор во еден од најголемите судски процеси против членови на мафијата што некогаш бил одржан во Италија. Loading… Судењето траеше три години, а тие беа осудени за нивната поврзаност со Ндрангета, една од највлијателните криминални организации во Европа. Тие беа осудениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици наводни членови на најмоќната италијанска мафија, Ндрангета, и нивните соработници ја чекаат пресудата оваа недела по историското тригодишно судење. Loading… Обвинителите побараа затворски казни за вкупно речиси 5.000 години за 322 обвинети. „Волкот“, „Дебели“, „Дарги“ и други беа обвинети за вртоглава серија злосторства. Со седиште во сиромашниот јужен регионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската полиција уапси 61 член на Ндрангета, најмоќната мафијашка група во Италија, во серија рации во седум региони. Loading… Тие се осомничени за низа кривични дела, вклучително и измама, трговија со дрога, владина инфилтрација и изнуда на локални фармери. Повеќе од 500 полицајци беа вклучени во операцијата, чија цел бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската полиција уапсила десетици луѓе низ целата земја, како дел од истрагата против италијанската мафија „Ндрангета“, соопшти германското обвинителство и полицијата. Loading… Полицијата уапси четири лица во Баварија, 15 во Северна Рајна-Вестфалија и десет во Рајнланд-Пфалц. Запленети се значителни докази од десетици локации, вклучително и домови и канцеларии. Осомничените сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската полиција во четвртокот наутро уапси 56 лица ширум земјата за врски со озлогласената мафијашка група Ндрангета и заплени имот вреден околу 250 милиони евра. Loading… Обвиненијата со кои се соочуваат осомничените вклучуваат изнуда, киднапирање, трговија со оружје, корупција и измама, меѓу другото. Франческо Месина, централниот директор на антикриминалната управаПрочитај повеќе