Историско судење на мафијата во Италија. Стотици мафијаши чекаат пресуда!

Сподели со своите пријатели

Стотици наводни членови на најмоќната италијанска мафија, Ндрангета, и нивните соработници ја чекаат пресудата оваа недела по историското тригодишно судење.

Loading...

Обвинителите побараа затворски казни за вкупно речиси 5.000 години за 322 обвинети.

„Волкот“, „Дебели“, „Дарги“ и други беа обвинети за вртоглава серија злосторства.

Со седиште во сиромашниот јужен регион Калабрија, Ндрангета е најбогатата и најмоќната криминална организација во Италија и има виртуелен монопол врз трговијата со кокаин во Европа.

Иако тајно се шири и денес работи во повеќе од 40 земји, Ндрангета во Италија со децении ја потиснуваше локалната економија, се инфилтрираше во јавните институции и ги тероризираше луѓето.

Тројца судии во Калабрија слушаа илјадници часови сведочење од јануари 2021 година, вклучително и десетици мафијаши кои станаа државни сведоци.

На обвинителната клупа беа членови на кланот Манкузо и нивните соработници кои ја контролираат провинцијата Вибо Валентиа.

„Тоа е важно судење бидејќи е насочено кон едно од најмоќните семејства на Ндрангета, со седиште во Калабрија, но со меѓународни последици“, изјави за АФП експертот за мафија Антонио Никасо.

Loading...

Пресудите се очекуваат оваа недела.

Владеење на „Главниот“

Одржано под највисоки безбедносни мерки, судењето во Ламеција Терме е најголемото „макси судење“ во Италија во повеќе од 30 години.

Здружување со мафијата, обид за убиство, дилање дрога, изнуда, лихварство, злоупотреба на положбата и перење пари се само дел од обвиненијата.

Шефот на мафијашите во провинцијата Вибо Валенти, Луиџи „Главниот“ Манкузо (69) беше отстранет од обвинението минатата година за да му се суди посебно.

Манкузо веќе помина 19 години во затвор и беше повторно уапсен во голема полициска операција во декември 2019 година заедно со повеќе од 300 осомничени мафијаши.

Обвинителите бараа 30 години затвор за десетина најблиски соработници на Манкузо одговорни за избор на цели за изнуда и одржување на односи со други мафии.

Но, нагласувајќи го успехот на Ндрангета во инфилтрирањето во легалната економија, обвинетите вклучуваат јавни службеници, градоначалници, па дури и висок полициски функционер.

Меѓу нив најистакнат е 70-годишниот адвокат Џанкарло Пители, поранешен претставник и сенатор од партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони.

Loading...

На Пители му се закануваат 17 години затвор бидејќи наводно бил посредник во светот на политиката, финансиите и нелегална масонска ложа.

Долго закопани тајни

Најживописното сведочење дојде од повеќе од 50 поранешни мафијашки оперативци кои станаа државни сведоци, вклучувајќи го и внукот на Луиџи Манкузо, Емануеле.

Тие кажуваа древни тајни, од криење оружје во капелите на гробиштата, амбулантни возила што се користат за транспорт на дрога, до наводнување на посевите со марихуана.

Оние кои се спротивставуваа на мафијата имаа мртви кутриња или глави од кози кои ги чекаа на влезните врати, им ги запалија автомобилите или им ги кршеа излозите.

Други биле тепани, застрелани или нивните тела никогаш не биле пронајдени.

Судската палата го пренамени поранешниот центар за повици за да прими стотици адвокати, опремен со повеќе од 20 телевизиски екрани кои ги прикажуваат затворените обвинети и информатори преку видео врска.

Спротивставување на мафијата

Ндрангета цветаше под радарот со децении додека властите ги фокусираа своите напори во борбата против Коста Ностра, сицилијанската мафија прикажана во трилогијата „Кум“.

Денес, експертите проценуваат дека Ндрангета, која се состои од околу 150 калабриски семејства и нивни соработници, заработува повеќе од 50 милијарди евра годишно ширум светот, од трговија со дрога и лихварство до извлекување јавни средства и изнуда. И ги реинвестира нелегалните приходи во легитимната економија.

Loading...

Италија направи упад во последниве години, обучувајќи ја полицијата ширум светот да ги препознае Ндрангета на нивниот терен и да ги уапси.

Но, малку е веројатно дека една голема акција драматично ќе ги спречи активностите на членовите на „Ндрангета“, рече Никасо, наведувајќи ја потребата од нови работни места, образование и промена на менталитетот.

„Тоа ви треба за да се спротивставите на криминалната организација“, рече тој.