Михаил Мишустин

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Кина се на цврста основа, а способноста на двете земји да се соочат со предизвиците станува се посилна, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со рускиот премиер Михаил Мишустин во Пекинг. Loading… – Денеска поставивме цврсти темели за интеракција, чиј обем иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот премиер Михаил Мишустин ќе престојува во официјална посета на Кина на 23 и 24 мај, соопшти денеска прес-службата на руската влада. Loading… Предвидено е Мишустин во Пекинг да се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг и со премиерот Ли Чи Јанг. Ќе се разговара за актуелни прашања од руско-кинескатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во тридневна државна посета на Русија, денеска изјави дека го поканил рускиот претседател Владимир Путин оваа година да ја посети Кина. Loading… Кинескиот лидер ова го изјавил на средбата со рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесуваат руските медиуми. Си Џинпинг го покани и Мишустин штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Интеграцијата на Русија и Белорусија во сојуз на држави може да овозможи ефективен одговор на западните санкции, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесува ТАС С. Loading… Во разговор со белорускиот премиер Роман Головченко, тој изрази уверување дека со интегрирање на двете земји ќе можат да се спротивстават на притисокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Приходите на Русија од извозот на нафта и гас се зголемени за 50 отсто, што е очекувана последица од обидите на Западот да ги ограничи, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин. Loading… „Обидот да се ограничи извозот на енергетски производи доведе до природно зголемување на приходите на нашиот буџет од нафтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните земји се обидуваат да ја обвинат Русија за глобалната криза со храна и премногу добро разбираат дека самите се виновни за таквиот развој на настаните, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Loading… „Западните земји се обидуваат да ја обвинат Русија за глобалната криза со храна, а добро знаат декаПрочитај повеќе