Си го повика Путин да ја посети Кина оваа година

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во тридневна државна посета на Русија, денеска изјави дека го поканил рускиот претседател Владимир Путин оваа година да ја посети Кина.

Loading...

Кинескиот лидер ова го изјавил на средбата со рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесуваат руските медиуми.

Си Џинпинг го покани и Мишустин што поскоро да ја посети Кина, со цел да се врати механизмот за редовни средби меѓу шефовите на владите на двете земји.

Тој објасни дека избрал прво да ја посети Русија откако по трет пат е избран за претседател на Кина бидејќи, како што наведе, тоа одговара на историската логика.

„Ние сме најголемите земји и стратешки партнери“, рече Си.