Манила

Сподели со своите пријатели

Денес, според проценките на ОН, светот доби осум милијарди луѓе, а едно бебе родено во Манила стана симбол на тој факт. Loading… Како што пренесуваат локалните медиуми, Винис Мабансаг, која е родена во Др. Меморијалната болница Хозе Фабела во Тондо на 15 ноември, е избрана за осмо милијардити човек воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бебето родено во вторникот рано наутро во Манила го означи порастот на светската популација на осум милијарди. Loading… Нејзиното име е Винис Мабансаг, а е родена во 1:29 часот по локално време. Нејзината мајка Марија изјави дека е среќна и се чувствува благословена бидејќи нејзината ќерка е избрана да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата филипинска влада, иако растргната од дилемата дали воено да се потпира исклучиво на Вашингтон или да гради балансирани односи со двете суперсили чие силно влијание го трпи, се стреми кон овозможување на американската војска да дејствува од нејзината територија во случај на кинеска воена интервенција во Тајван. Loading… ПолитичкитеПрочитај повеќе