Луганска Народна Република

Сподели со своите пријатели

Во ноќното гранатирање на живинарска фарма во областа Луганск во источна Украина, која е под руска контрола, загинаа најмалку пет лица, а 19 се ранети, соопштија вчера руските власти и го обвинија Киев дека го извршил нападот, пренесува Франс прес. Loading… „Во гранатирањето на селото Карпати (35 километри западно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во украинското гранатирање на живинарска фарма во селото Карпати во самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) се зголеми на пет, соопшти денеска претставништвото на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот за прекин на огнот. Loading… Според прелиминарните информации, пет лица загинаа, а 19 сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите досегашни цели на специјалната воена операција сè уште важат, вклучително и ослободување на Луганската Народна Република и Доњецката Народна Република во границите од 2014 година, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… – Врховниот командант не зборуваше за нови цели. Сите досегашни цели остануваат на дневен ред – изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест цивили се повредени во украинското гранатирање на градот Первомајск, а во нападот е урната и болницата, соопштија властите на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР). Loading… Во соопштението на мисијата на ЛНР при Здружениот центар за контрола и координација, се наведува дека се повредени пациенти и медицински персонал одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските вооружени сили концентрираат војници во регионот на Кремина, објавија претставници на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР). Loading… Забележавме трансфер на напаѓачки групи, составени од Украинци обучени во странство и странски платеници, во областа Кремина, изјави денеска за ТАСС функционерот на Народната милиција ЛНР, Андреј Марочко. Според Марочко, кој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Офицерот на милицијата на самопрогласената Луганска народна република Андреј Марочко денеска изјави дека „трупите на режимот во Киев, стационирани во градот Артјомовск (Бахмут), ги утврдуваат своите позиции за улични борби. Loading… Како што додаде Марочко, украинските војници се вклучени во активни подготовки за борби во градот. „Видени се како подигнуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на народната милиција на самопрогласената Луганска народна република (ЛНР) Андриј Марочко објави дека украинската армија продолжува со обидите да ја пробие одбранбената линија на ЛНР. Loading… Тој истакнува дека украинските сили извршуваат напади неколку пати на ден, но без успех и со големи загуби, пренесува ТАСС. „Непријателот се обидуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили контролираат околу 1 отсто од територијата на источниот регион Луганск, изјави денеска прорускиот лидер на тој окупиран регион, а пренесува руската режимска агенција РИА. Loading… Леонин Пашечник, прорускиот лидер на Луганск назначен од Москва, рече дека Украина го контролира селото Белогоровка и две други населби во областа Луганск.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин денеска објави договор со Киев за размена на 107 затвореници од двете страни. Loading… „Денеска враќаме 107 наши борци од украинските затвори. Исто толку затвореници ќе размениме со Украина, главно повторно воен персонал“, напиша Пушилин на „Телеграм“. Пушилин додаде дека 65 лица сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во украинските напади врз самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) од крајот на февруари, загинале 103 цивили, меѓу кои седум деца, а 319 лица биле ранети, соопшти мисијата на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и Денеска најави координација на прашањата поврзани со украинските воени злосторства. Loading… „Во агресијата на украинскитеПрочитај повеќе