Липково

Сподели со своите пријатели

Триесет и седумгодишен жител на липковското село Гошинце загинал, а 26-годишник е повреден при сеча на дрво. Loading… – На 18.06.2023 во 14.05 часот во СВР Куманово било пријавено дека во Ургентен центар Куманово бил донесен починат Х.З.(37) од село Гошинце, општина Липково и едно повредено лице В.М.(26) од селоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе локации во околината на Куманово и Липково денеска и утре привремено ќе бидат без електрична енергија. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи денеска во период од 08:00 до 09:30 прекини ќе има кај корисниците од липковските села Опае, Липково, Отља, Матејче, Виштица, Никуштак, Стрима,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица од Куманово и Липково биле приведени викендов при обид да шверцуваат лекови преку граничниот премин Белановце. Loading… – На 25.02.2023 во 19.15 часот, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Белановце при Регионалниот центар за гранични работи Север ги привеле Р.А.(64) од с.Лојане, липковскоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и четиригодишен жител на липковското село Матејче бил приведен вчера поради издржување затворска казна. Loading… – На 12.02.2023 во 09.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода С.Л.(34) од село Матејче, Општина Липково, информираат од кумановската полиција. Како што се додава во соопштението, тој бил баранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет и едногодишен кумановец бил приведен под сомнение дека за сума од 400 евра измамил жител на Липково. Loading… – На 07.02.2023 во 11.55 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Т.Т.(41) од Куманово, информираат од Секторот за внатрешни работи. Тој се сомничи дека измамил 31-годишен жителПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се здобиле со потешки повреди при судир на две возила на регионалниот патен правец Кумановов – Липково. Loading… – На 09.10.2022 во 22.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово-Општина Липково, атар на селото Липково, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“, управуваноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи, го посети специјализираниот центар за дневен престој на деца со попреченост, лоциран во населеното место Оризаре. Loading… По приближно една година од добивањето на дозволата за вршење дејност од областа на социјалната заштита, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесетгодишен жител на липковското село Гошинце бил приведен вчера на Меѓународниот аеродром Скопје. Loading… – На 23.08.2022 во 20.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, полициски службеници го привеле Р.С.(30) од селото Гошинце, општина Липково, затоа што било констатирано дека во службената евиденција евидирал со мерка „апси“ поради кривичноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четирисетгодишен жител на селото Липково викендов бил донесен во кумановската болница со прострелни рани. Loading… Според пријавеното повредите ги здобил откако во него пукале неговите роднина и сосед, – На 13.08.2022 во 18.00 часот во СВР Куманово е пријавено дека во Медицински центар Куманово со повреда во нога од огненоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на превентивната кампања „Безбедно лето 2022“, Отсекот за превенција при СВР Куманово вчера оддржа работен состанок во салата на општина Липково со локалниот совет за превенција од општина Липково, претставници од месни заедници, имами од Исламска верска заедница и претставници од угостителски објекти од општината. Loading… – НаПрочитај повеќе