Ли Кечијанг

Сподели со своите пријатели

Поранешниот кинески премиер Ли Кечијанг почина од ненадеен срцев удар на 68-годишна возраст, јавуваат кинеските државни медиуми. Loading… „Другарот Ли Кечијанг доживеа ненадеен срцев удар на 26 октомври додека беше на одмор во Шангај, каде престојуваше последните неколку дена, и по неуспешните обиди за оживување, почина 10 минути по полноќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, сојузник на Москва, кој моментално е во посета на Кина, изјави во средата дека целосно го поддржува кинескиот план за решавање на конфликтот во Украина, кој беше претставен минатата недела. Loading… – Белорусија активно води кампања за мировни предлози и целосно ја поддржува вашата иницијатива заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска во Пекинг изјави дека Белорусија и Кина соработуваат на сите полиња и ќе продолжат да работат во интерес на своите народи. Loading… Кинескиот премиер Ли Кечијанг изрази уверување дека односите со Минск ќе продолжат да се подобруваат, врз основа на пријателството меѓу двете земји.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска му рекол на својот кинески колега Ли Кечијанг дека се надева дека двете земји ќе работат на конструктивни и стабилни односи, соопшти Министерството за надворешни работи на Јапонија. Loading… Двајцата се сретнаа на самитот на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Камбоџа, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на неговата прва посета на Кина како германски канцелар, Олаф Шолц беше примен во Пекинг од шефот на кинеската држава и партиски лидер Си Џинпинг, како и од премиерот Ли Кечијанг. Loading… Војната во Украина беше доминантна тема на заедничката прес-конференција со премиерот Ли. Канцеларот побара од КинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот државен совет приреди прием во Големата сала на народот во Пекинг по повод прославата на 73-годишнината од основањето на Народна Република Кина, Националниот ден на Кина, кој се слави на 1 октомври. Loading… На приемот присуствуваа лидерите на Комунистичката партија на Кина и целиот државен врв, Си Џинпинг, ЛиПрочитај повеќе