Кина го слави 73 години од основањето

Сподели со своите пријатели

Кинескиот државен совет приреди прием во Големата сала на народот во Пекинг по повод прославата на 73-годишнината од основањето на Народна Република Кина, Националниот ден на Кина, кој се слави на 1 октомври.

Loading...

На приемот присуствуваа лидерите на Комунистичката партија на Кина и целиот државен врв, Си Џинпинг, Ли Кечијанг, Ли Жаншу, Ванг Јанг, Ванг Хунинг, Жао Леџи, Хан Женг и Ванг Кишан, како и речиси 500 гости од земјата и странство, според кинеската агенција.

Премиерот Ли Кечијанг најави дека Комунистичката партија оваа година ќе го одржи својот 20-ти Национален конгрес и ја истакна клучната важност на тој настан.

Тој нагласи дека оваа година е значајна за развојот на Кина и дека земјата, соочена со сложени и предизвикувачки случувања и внатрешно и надворешно, постигна напредок под силното водство на Централниот комитет на КПК со Кси Џинпинг на чело.

Ли исто така изјави дека Пекинг силно се спротивставува на сепаратистичките потези кои повикуваат на „тајванска независност“ и странско мешање, како и промовирање на мирен развој на односите во Тајванскиот теснец.

Кинескиот премиер ги истакна и напорите што Кина ги прави во соработка со другите земји за да одговори на глобалните предизвици и да промовира мир, стабилност, развој и просперитет во светот.

Ли го заврши својот говор повикувајќи на уште поцврст митинг околу Централниот комитет на ККП под водство на Си.

Денес е Националниот ден на Кина или Национален ден.

Loading...

По победата во ослободителната војна под водство на ККП, поранешниот кинески претседател Мао Це Тунг на 1 октомври 1949 година на плоштадот Тјенанмен го прогласи основањето на Народна Република Кина. Оттогаш, Националниот ден се слави на 1 октомври секоја година.