Краматорск

Сподели со своите пријатели

Украинските власти во Краматорск ги објавија имињата на двете жртви од синоќешниот руски ракетен напад врз пицерија, 14-годишните близначки Јулија и Ана Аксенченко. Loading… Во објава на апликацијата „Телеграм“, градскиот совет изрази сочувство до родителите на девојчињата, велејќи дека „руска ракета ги запре отчукувањата на срцето на двајца ангели“. „ЈаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во рускиот напад врз градот Краматорск во источна Украина се искачи на осум, соопштија во средата украинските служби за итни случаи, додавајќи дека 56 лица се повредени. Loading… Руски проектил погоди преполн ресторан во центарот на Краматорск во вторникот. Три лица се извлечени од урнатините, додаваат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица загинаа, а 20 се повредени во руски напад врз зграда во украинскиот град Краматорск, соопшти регионалната полиција. Loading… Според полицијата, оштетени се најмалку осум станбени објекти, а еден од нив е целосно уништен. Постои можност луѓето да се заробени покрај урнатините. Според нивните изјави, руската армија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека околу 200 украински националисти и 30 тони артилериска муниција биле уништени во напад на руските сили врз упоришта и магацини на украинската армија во областа Краматорск. Loading… Покрај тоа, руската армија ги уништи објектите за склопување на украинските ракети „Гром-2“ и „Точка-У“ воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот Генералштаб денеска на Фејсбук објави дека украинската армија во претходните 24 часа успеала да го избрка непријателот од повеќе од 20 населени места. Loading… Непријателот се фокусира на воспоставување контрола над територијата на регионот Доњецк и попречување на нападите на украинските војници во одредени области. Непријателот продолжи да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите напори на воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и на задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Донецк, Запорожје, Херсон и Миколаев што го заробиле. Loading… Руските сили се обидуваат да создадатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили напредуваат од почетните позиции во Донбас кон Краматорск, кој се уште е цел на ракетни напади, објави во четвртокот британското Министерство за одбрана. Loading…   Зошто Русите го прогласија падот на Мариупол? Тоа е игра на Путин?   Високото ниво на руска воздушна активност продолжува со пружање воздушнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го осуди нападот на железничката станица Краматорск, во кој загинаа најмалку 35 лица. Loading… „Окупаторите ја погодија железничката станица Краматорск со точка-У, каде што илјадници мирни Украинци чекаа да бидат евакуирани… Околу 30 луѓе загинаа, околу 100 се повредени. Полицијата и спасувачите се веќе на терен.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската војска негираше дека истрелала ракета на железничка станица во Краматорск во источна Украина, при што според украинските власти загинале најмалку 30 лица, осудувајќи ја како „провокација“ од силите во Киев. Loading… Украинската железничка компанија соопшти дека најмалку 30 луѓе загинале, а повеќе од 100 се ранети во денешниот нападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 30 луѓе загинаа, а повеќе од 100 се повредени во руски ракетен напад на железничка станица во источна Украина додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедни делови на земјата, соопшти државната железничка компанија. Loading… Беше кажано дека две руски ракети ја погодиле станицата во градот Краматорск,Прочитај повеќе