Киргистан

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Киргистан е една од земјите што прими најмногу Руси кои не сакаат да се борат во Украина од почетокот на мобилизацијата што ја најави Владимир Путин. Loading… Таа е една од најинтересните земји во Централна Азија – позната е по тоа што е единствената демократска земја во тој дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на Киргистан и Таџикистан денеска разговараа и се договорија да ги прекинат конфликтите на заедничката граница додека траат преговорите меѓу двете страни, соопштија киргистанските власти, а пренесе ТАС С. Loading… Договорено е за време на прекинот на огнот, кој започнува денеска во 10 часот по локално време, претставниците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Престрелка избувнала меѓу граничарите кои ја контролираат границата меѓу Киргистан и Таџикистан, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на киргистанската гранична служба. Loading… Во последните години има чести судири долж границата, а последниот инцидент уследи по вчерашниот судир меѓу две други поранешни советски републики, Азербејџан и Ерменија, нивни најсмртоносен одПрочитај повеќе