Кети Дончевска Илиќ

Сподели со своите пријатели

Пред преполна сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер премиерно беше изведена претставата „За кого бијат камбаните“ на Театар Куманово. Loading…     Претставата е дел од програмата за одбележување на 75-годишнината од основањето на кумановскиот теата. Станува збор за претстава по текст на Ернест Хемингвеј, а во режијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„За кого бијат камбаните“ е новата претстава чија премиера е закажана утре, а со која кумановскиот театар ќе го започне одбележувањето на 75-годишнината од своето постоење. Loading… Станува збор за претстава по текстот на Ернест Хемингвеј, а во режија на Мартин Кочовски. – Од неколку проби што гледав, навистина целосноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Реконструкциајта на Театар Куманово влегува во третата фаза, за која се обезбедени 3,2 милиони денари или околу 50.000 евра. Loading… Министерството за култура одговарајќи на прашањата на Кумановски Муабети, вели дека средствата се предвидени согласно програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објектиПрочитај повеќе