Карин Жан-Пјер

Сподели со своите пријатели

Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска изјави дека е „опасно и неприфатливо“ избраните функционери да одлучуваат дали жените ќе имаат пристап до федерално одобрени лекови. Loading… Таа реагирала на овој начин на потегот на Walgreens, вториот по големина синџир аптеки во САД, кој во четвртокот објави дека немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа соопшти дека изјавиte на рускиот претседател Владимир Путин не се нови и не укажуваат на промена на неговите стратешки цели, вклучително и оние поврзани со Украина. Loading… Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер одговори на изјавите на Путин на форумот „Валдеј“, пренесува Ројтерс. Рускиот претседател рече дека РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три од четири украински региони под контрола на руските сили, каде што се одржува референдумот за присоединување кон Руската Федерација, објавија дека излезноста во првите три дена од гласањето надминала 50 отсто, пренесува ТАСС. Loading… Најголем одѕив забележа изборната комисија на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), каде во последните триПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер, која отпатува во Европа со претседателот Џо Бајден, рече дека е позитивна на коронавирус. Loading… Сепак, како што беше најавено, таа не важи за близок контакт на американскиот лидер. Жан-Пјер прецизираше дека последен пат го видела Бајден во саботата на состанок на којПрочитај повеќе