Изјум

Сподели со своите пријатели

Украина откри уште две масовни гробници со тела на стотици луѓе во североисточниот град Изјум, кој Киев го презеде од Русија овој месец, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Во интервју за Си-Би-Ес, украинскиот лидер повика на континуиран притисок на санкциите врз Русија, објави Ројтерс. Руските власти сѐ уште неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската полиција соопшти дека повеќе од 440 тела се пронајдени во масовна гробница во североисточниот град Изум, кој Украина го врати под своја контрола, како и дека некои жртви биле убиени во гранатирање и воздушни напади. Loading… „Можам да кажам дека тоа е една од најголемите гробници во голем градПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека е откриена „масовна гробница“ во Изум, град на истокот што украинските сили го одзедоа од Русите за време на контраофанзива. Loading…   ⚡️ A large mass grave of Ukrainian soldiers and about 500 civilian burials were discovered in Izyum.#ArmUkraineNow pic.twitter.com/jdKOd0bHEe — 🇺🇦 UkraineПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков. Loading… Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен. Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина. Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска дојде во ненадејна посета на Изум, стратешки важен град на истокот кој неодамна беше ослободен од украинските сили. Loading…     Москва го искористи Изум како точка од која испрати засилување на фронтот во Донбас.     Во тој регион, да потсетиме, благодарение на молскавичноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украински сили го нападнаа градот Балаклија во областа Харков во источна Украина, изјави руски официјален претставник. Loading… Овој град со 27.000 жители се наоѓа помеѓу Харков и Изум, кој е под контрола на Украина. Балаклија е стратешки важен железнички град што го користат Русите за снабдување на нивните сили воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Има генијалци за кои никој никогаш не слушнал се додека не се појави интернетот. Еве еден таков. Изумил направа која многу успешно го решава проблемот со спиење на работа. Единствено што механизмот е малку комплициран, но мора да признаеме, многу ефикасен. Тешко е да се објасни, затоа погледнете сами. https://www.instagram.com/p/Be2NhXIHUOy/?utm_source=ig_embedПрочитај повеќе